Święto wiejskich teatrów z całego kraju
38. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej przeszedł do historii. Na scenie w Tarnogrodzie – stolicy wiejskiego teatru – zaprezentowały się najlepsze zespoły z całej Polski zakwalifikowane podczas regionalnych konkursów. Po każdym widowisku Rada Artystyczna: prof. Lech Śliwonik – teatrolog /przewodniczący/, prof. dr hab. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, dr hab. Katarzyna Smyk – folklorysta, kulturoznawca, dr hab. Bożena Suchocka – reżyser, dr hab. Edward Wojtaszek – reżyser przeprowadziła spotkania warsztatowe z zespołem. Przekazała syntetyczne spojrzenie na najważniejsze problemy spektakli. Uwagę poświęcono wykorzystaniu kultury ludowej w pracy teatralnej.
W piątek po uroczystym otwarciu sejmiku jako pierwszy wystąpił międzypokoleniowy Zespół ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej, który pokazał spektakl „U Maciejów na Zielnu”. Komisja Artystyczna przyznała grupie Nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za bogate poznawczo i atrakcyjne wizualnie przedstawienie zwyczaju układania bukietów na święto Matki Boskiej Zielnej oraz za stworzenie w widowisku rodzinnego klimatu przez wielopokoleniowy zespół.
Jako kolejny wystąpił Zespół Obrzędowy LASOWIACZKI z Baranowa Sandomierskiego, który ma w repertuarze głównie widowiska związane ze świętami kościelnymi oraz codziennym życiem Lasowiaków (lub Lesioków) czyli ludu żyjącego w widłach Wisły i Sanu. Lasowiaczki na sejmiku zaprezentowały „Gusła Lasowiackie”, które komisja doceniła, przyznając Nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za czysty wizualnie spektakl nawiązujący do oryginalnego dziedzictwa zespołu, przybliżający tajemniczy świat guseł, wierzeń i praktyk leczniczych.
Ostatni w piątek wystąpił Zespół Regionalny LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej reprezentujący autentyczny folklor Pogórza Sądeckiego. Grupa zaprosiła widzów na „Wesele Jaśka i Marysi – Błogosławiny”. Siłę zespołowego działania, ekspresję i entuzjazm w barwnym muzycznie obrzędowo – tanecznym widowisku doceniła Rada Artystyczna, przyznając grupie Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Sobotnie prezentacje rozpoczął Zespół ZORZA z Dereźni. Grupa przygotowała sztukę wg scenariusza członkini zespołu Józefy Oszajcy pt. „Poratujcie, kumo”. Za interesujący i dobrze skonstruowany scenariusz przedstawienia wprowadzającego w świat dawnych uzdrowicielek ludowych i ukazującego ich rolę w społeczności wiejskiej zespół został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Jako drugi w sobotę wystąpił Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy JARZĘBINA z Bukowej, który pokazał najnowsze widowisko pt. „U łubiarza”. Grupa otrzymała Nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za sceniczny poemat o prawdzie i wartościach życia rodzinnego, zespolonego szacunkiem dla codziennej pracy.
Zespół Folklorystyczny KUJAWY BACHORNE NOWE z Osięcin rozpoczął trzecią część sejmikowych prezentacji. W jego wykonaniu mogliśmy obejrzeć „Andrzejki na Kujawach Bachornych”, które Rada Artystyczna uhonorowała Nagrodą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za niezłomne pełnienie roli strażnika regionalnej kultury, repertuar taneczny oraz bogatą oprawę muzyczną spektaklu.
Jako kolejny zaprezentował się Zespół Folklorystyczny NARWIANIE z Dobrzyniewa Dużego mający w swoim repertuarze rdzenną muzykę oraz inscenizacje obrzędów ludowych tego regionu. Za oryginalną autorską konstrukcję muzycznego spektaklu „Len” pozwalającą w nowy, wysoce artystyczny sposób zbudować opowieść o losach jednostek i społeczności oglądanych z perspektywy dnia dzisiejszego Rada Artystyczna przyznała NARWIANOM Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Piątkowe prezentacje zakończył Kurpiowski Zespół Folklorystyczny CARNIACY z Czarni specjalizujący się w opracowywaniu widowisk obrzędowych. Zespół występuje w kompletnych kurpiowskich (Puszcza Zielona) strojach ludowych, z kapelą ludową w tradycyjnym składzie dla tego regionu, pielęgnuje i popularyzuje już 85 lat kurpiowską kulturę ludową. Kolejną – jak wcześniejsze – bardzo udaną inscenizację fragmentu wesela, sceniczną czystość, zdyscyplinowanie i siłę wykonawczą zespołu w widowisku „Wesele Kurpiowskie – Wyprowadziny” doceniła Rada Artystyczna, przyznając Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego.
Regionalny Teatr Dramatyczny z Luzina rozpoczął niedzielne prezentacje. Specyfiką tego teatru jest kultywowanie kultury, języka, dramatu i obrzędów kaszubskich. Teatr jest grupą wielopokoleniową. Na sejmiku zaprezentował widowisko „Ścinanie kani”. Za tę współczesną teatralną interpretację arcykaszubskiego zwyczaju, przywracającą pamięć o własnym dziedzictwie kulturowym Rada Artystyczna uhonorowała zespół Nagrodą Starosty Biłgorajskiego.
Na kolejne wesele zaprosił widzów Zespół Ludowy SONINA z Soniny ukazujący niezwykłą barwność obrzędów a także ogromną miłość do teatru wszystkich aktorów, co podkreślają oglądający. Za imponującą dynamikę tańca i śpiewu, wykonanie oraz wydobycie żartobliwych, atrakcyjnych scenicznie epizodów wesela w „Weselu sonińskim” zespół otrzymał Nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Zagórzański Zespół Folklorystyczny DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej zakończył sejmikowe prezentacje. Zespół od wielu lat stara się kultywować tradycje zagórzańskie oraz uchronić od zapomnienia stare śpiewki i zwyczaje. Na tarnogrodzkiej scenie zaprezentował widowisko „Po kolodzie w Górne Msany – św. Scepon”. Rada Artystyczna przyznała zespołowi Nagrodę Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury za dynamikę wykonania, a przede wszystkim bogaty repertuar tańców.
Sejmikowi towarzyszyły wystawy fotograficzne: Zobaczymy ich na scenie – zespoły i spektakle Sejmiku 2021 i Sejmikowe klimaty: twarze, obrazy, sytuacje. Prace Bożeny Wojtaszek i Lecha Laskowskiego. W holu można było też otrzymać publikacje i gadżety na stoiskach Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury oraz Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, którego pracownicy przez trzy dni towarzyszyli naszemu sejmikowi, rozdając książki historyczne, kucharskie, kalendarze, balony, kolorowanki, zakładki do książek ze staropolskimi przepisami i wiele innych artykułów promocyjnych. 38. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej przeszedł już do historii.
Po zamknięciu imprezy profesor Lech Śliwonik i Dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik w ciepłych słowach podziękowali wieloletniej pracownicy domu kultury Kazimierze Horodko, która zdecydowała się przejść na zasłużoną emeryturę. Pani Kazia przez długie lata dbała o porządek w placówce i z wielką dokładnością i zaangażowaniem wykonywała powierzone jej zadania.
Patroni, sponsorzy i organizatorzy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski, Burmistrz Tarnogrodu, Towarzystwo Kultury Teatralnej Zarząd Główny, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, TKT Ziemi Lubelskiej, Ambra SA i Barwy Zdrowia.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasza impreza, wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, wypadła znakomicie. Dziękujemy zespołom za to, ze zadały sobie wiele trudu organizacyjnego, żeby przyjechać do nas, także z najodleglejszych zakątków Polski, dziękujemy publiczności, która mimo obostrzeń covidowych nie zawiodła i przybyła oglądać spektakle, dziękujemy wolontariuszkom: Oliwii Olejnickiej, Aleksandrze Niziołek i Neli Blicharz, które pomagały w organizacji posiłków, dziękujemy pracownikom Urzędu Miejskiego w Tarnogrodzie za wsparcie organizacyjne i porządkowe. Ten krąg wspólnoty – jak napisała Rada Artystyczna – pozwala na wiarę w dobrą przyszłość ruchu teatralnego.
- Zespół ZORZA z Dereźni, woj. lubelskie, Poratujcie, kumo, 2021
- Zespół ZORZA z Dereźni, woj. lubelskie, Poratujcie, kumo, 2021
- Zespół ZORZA z Dereźni, woj. lubelskie, Poratujcie, kumo, 2021
- Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy JARZĘBINA z Bukowej, U łubiarza
- Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy JARZĘBINA z Bukowej, U łubiarza
- Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy JARZĘBINA z Bukowej, U łubiarza
- Zespół Obrzędowy LASOWIACZKI z Baranowa, woj. podkarpackie, Gusła lasowiackie, 2021
- Zespół Obrzędowy LASOWIACZKI z Baranowa, woj. podkarpackie, Gusła lasowiackie, 2021
- Zespół Obrzędowy LASOWIACZKI z Baranowa, woj. podkarpackie, Gusła lasowiackie, 2021
- Zespół Folklorystyczny NARWIANIE z Dobrzyniewa Dużego, Len
- Zespół Folklorystyczny NARWIANIE z Dobrzyniewa Dużego, Len
- Zespół Folklorystyczny NARWIANIE z Dobrzyniewa Dużego, Len
- Zespół Folklorystyczny NARWIANIE z Dobrzyniewa Dużego, Len
Wyświetleń: 428