41. OGĂ“LNOPOLSKI SEJMIK TEATRĂ“W WSI POLSKIEJ
„Poziom prezentowanych przedstawień był w tym roku nadzwyczaj wysoki (...)
Tarnogród jest miejscem przyjaznym i bardzo gościnnym. Miłośnicy kultury ludowej z
wielką radością wracają do tej teatralnej stolicy wsi polskiej.”
Takimi słowami Rada Artystyczna podsumowała 41. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Powyższe słowa świadczą, iż ostatni sejmik był niezwykle udanym wydarzeniem zarówno dla zespołów, jak i dla organizatorów.
W ciągu trzech dni na tarnogrodzkiej scenie TOK-u wystąpiło 11 najlepszych zespołów z całej Polski zakwalifikowanych z sejmików międzywojewódzkich. Rada Artystyczna w składzie: prof. Piotr Dahlik – etnomuzykolog, dr hab. Katarzyna Smyk – folklorystka, kulturoznawczyni, dr hab. Edward Wojtaszek – reżyser, dr hab. Bożena Suchocka – reżyser – przewodnicząca rady oraz Renata Ćwik – sekretarz, przyznała nagrody wszystkim zespołom. Imprezę poprowadził niezastąpiony „głos sejmiku” Jan Zdziarski. Przyznano jedenaście nagród pieniężnych dla zespołów po 2000zł dla każdego z nich:
Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
- Zespół Regionalny Rożnowska Dolina z Rożnowa (pow. nowosądecki, woj. małopolskie);
- Zespół Jamniczanki z Jamnicy w gminie Grębów (pow. tarnobrzeski, woj. podkarpackie);
-Zespół Regionalny Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju (pow. nowosądecki, woj. małopolskie);
Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego:
-Zespół Sąsiadeczki z Korczowa i Okrągłego (pow. biłgorajski, woj. lubelskie);
-Zespół Obrzędowy Zawsze Razem z Woli Gułowskiej (pow. łukowski, woj. lubelskie);
nagroda NA ZIELONE ĹšWIUNTKI
-Regionalny Teatr Dramatyczny z Luzina (pow. wejherowski, woj. pomorskie);
Nagrody Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi:
-Zespół Śpiewaczy Brzozowianki z Brzozowicy Dużej (pow. radzyński, woj. lubelskie);
-Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa (pow. starachowicki, woj. świętokrzyskie);
Nagroda Centrum Spotkania Kultur w Lublinie:
-Scena Teatralna MCM z Nowego Targu (pow. nowotarski, woj. małopolskie);
Nagroda Starosty Biłgorajskiego:
-Zespół Regionalny Grodziszczoki z Grodziska Dolnego (pow. leżajski, woj. podkarpackie);
Nagroda Burmistrza Tarnogrodu:
-Zespół Świętokrzyskie Jodły ze Śniadki Drugiej (pow. kielecki, woj. świętokrzyskie);
Wsparcie Sejmiku przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz przez Centrum Spotkań Kultur w Lublinie stworzyło możliwość przyznania przez Radę Artystyczną nagród dla kierowników zespołów za pracę nad spektaklami po 1000 zł. Nagrody otrzymali: Krystyna Różańska – kierowniczka Zespołu Sąsiadeczki z Korczowa i Okrągłego, Maria Krośnicka – kierowniczka Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina, Piotr Kulig – kierownik Zespołu Regionalnego Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju, Beata Grzegorzek – kierowniczka Zespołu Regionalnego Rożnowska Dolina z Rożnowa, Marianna Sójka – kierowniczka Zespołu Śpiewaczego Brzozowianki z Brzozownicy Dużej, Zofia Kozłowska – kierowniczka Zespołu Obrzędowego Zawsze Razem z Woli Gułowskiej, Joanna Brak-Głowala – kierowniczka Zespołu Jamniczanki z Jamnicy w gminie Grębów, Agnieszka Banasik – kierowniczka Zespołu Folklorystyczno-Obrzędowego Sołtyski z Pawłowa, Stanisław Krzak – kierownik Sceny Teatralnej MCM z Nowego Targu, Lucyna Lipczyńska – kierowniczka Zespołu Świętokrzyskie Jodły ze Śniadki Drugiej, Zbigniew Kuczek – kierownik Zespołu Regionalnego Grodziszczoki z Grodziska Dolnego.
Burmistrz Tarnogrodu po raz drugi wręczył nagrodę specjalną – Koguta Tarnogrodzkiego. Można powiedzieć, że jest to zarazem nagroda publiczności, gdyż obdarowany nim został zespół, na który najbardziej żywiołowo zareagowała publiczność. Koguta Tarnogrodzkiego otrzymał Zespół Regionalny Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju.
41. Sejmik nie odbyłby się bez sponsorów. W tym roku wsparcia finansowego udzielili: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski, Burmistrz Tarnogrodu, Bank Spółdzielczy w Tarnogrodzie, Ambra SA oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Podczas trzech dni sejmikowania odbywały się także inne wydarzenia w TOK. Należy tu wspomnieć o niezwykłym sobotnim Wieczorze Folkloru. Były tańce i śpiewy. Goście tego wieczoru mięli okazję spróbować swojskiego tarnogrodzkiego jadła. Nie zabrakło również stoisk z rękodziełem i ze smakołykami regionalnych zespołów. Sejmikowi towarzyszyły – jak zawsze – wystawy fotograficzne: Zobaczymy ich na scenie, Twarze Sejmików (Bożeny Wojtaszek) oraz wystawa plakatów i afiszy z sejmików.
Rada Artystyczna na koniec złożyła podziękowania ekipie pracującej nad przeglądem za sprawne przygotowanie imprezy i opiekę nad uczestnikami. Szczególne słowa uznania skierowała do Dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renaty Ćwik i jej ciężko pracującego zespołu oraz do gospodarza Burmistrza Tarnogrodu Pawła Deca oraz sponsorów.
Cieszy fakt, że każdego dnia sejmików sala była pełna po brzegi. Tarnogrodzianie i okoliczni mieszkańcy nie zawiedli i myślimy, że my ich też.
Pliki do pobrania
Wyświetleń: 120