MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU - TARNOGRODZKIE AKCENTY
Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 roku. Z tej okazji 27 marca 2022 roku w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie odbyła się gala, podczas której wyróżniono aktorów, reżyserów, pracowników lubelskich scen zawodowych oraz animatorów amatorskiego ruchu teatralnego z regionu.
Na imprezie nie zabrakło przedstawicieli naszego miasteczka. Tarnogród – jako stolica wiejskiego teatru – jest znany w całej Polsce. Z tej okazji dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renatę Ćwik zaproszono do rozmowy transmitowanej w TVP Lublin o tarnogrodzkich sejmikach.
Tu można obejrzeć wywiad (od 7min 40 s) https://lublin.tvp.pl/59288990/27-marca-2022-g-1700
Podczas uroczystej gali przyznano różnorakie nagrody:
Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego otrzymali m. in. znani nam: Zofia Danuta Kozłowska z Międzypokoleniowego Zespołu Teatralnego „Zawsze razem” działającego w Woli Gułowskiej wielokrotnie goszczącego na naszej sejmikowej scenie oraz współpracujący z nami na wielu polach Andrzej Sar z Towarzystwa Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej.
Wśród laureatów Nagród Kulturalnych Województwa Lubelskiego znalazł się, również goszczący na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, Zespół Obrzędowy z Hańska oraz instruktorka Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury amatorsko zajmująca się teatrem Monika Komosa.
Medal Prezydenta Miasta Lublin otrzymał Łukasz Witt Michałowski ze Sceny InVitro w Lublinie, którego gościliśmy ze spektaklem „Tata ma kota” w ramach projektu Scena Reduta oraz Justyna Żukowska z Teatru Muzycznego w Lublinie będąca jurorką podczas ostatniego Jesiennego Konkursu Recytatorskiego w naszym miasteczku.
Tegoroczną laureatką Złotej Maski została Edyta Ostojak, aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Wyróżnienie przyznano jej za rolę Nory w spektaklu „Nora” w reżyserii Kuby Kowalskiego.
W tym roku święto teatru miało wymiar symboliczny i tragiczny. W geście solidarności z Ukrainą przed Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie i wieloma innymi teatrami w Polsce umieszczono napis „ДЕТИ”, zostało odczytane orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI. Kiedy dziś myślimy „teatr”, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu przed budynkiem. Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny. (…) Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich. Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią. Niech usłyszy go świat i zacznie pracę nad nową przyszłością. (…) To jest orędzie na czas wojny, która trwa, i na czas pokoju, który nadejdzie. Orędzie dla teatru, jaki znamy i dla tego, jaki stworzymy. Orędzie dla świata, który musimy zmienić, by go ocalić - apelują autorki tegorocznego orędzia.
Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, w pięknych słowach zdefiniował aktualną rolę teatru: Możemy się w nim schronić i zrozumieć to, co na co dzień nie mieści nam się w głowie.
Wyświetleń: 344