"Pamiętnik z powstania warszawskiego" w interpretacji znanej aktorki na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
8 sierpnia 2022 roku na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury miało miejsce wzruszające wydarzenie – inscenizacja "Pamiętnika z powstania warszawskiego" w reżyserii i interpretacji cenionej aktorki teatralnej i filmowej Dominiki Ostałowskiej.
Nikt tak jak Miron Białoszewski nie pisał o powstaniu, dlatego twórcy tak chętnie sięgają po jego relację o życiu warszawskich cywilów dzień po dniu. Wyciszona opowieść bez patosu, bez heroizmu, w prostych słowach, potocznym językiem przedstawia powstańczą codzienność w piwnicach, w kanałach, w kościołach. Zgromadzeni w sali w zadumie i skupieniu wysłuchali fragmentów tego wstrząsającego świadectwa jednego z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii XX wieku.
Aktorka bardzo ekspresyjnie i obrazowo interpretowała wybrane fragmenty, wzbudzając refleksję na temat tych przejmujących wydarzeń. Minimalistyczna forma przedstawienia pozwoliła widzom wsłuchać się w tekst. Aktorce na scenie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Rosłona (pianino) i Anny Szczygieł (wiolonczela).
___________________________________________________________________________
Artyści biorący udział w spektaklu:
DOMINIKA OSTAŁOWSKA
Aktorka teatralna i filmowa. Była związana z warszawskimi teatrami Ateneum 1994–2000) i Powszechnym (2000–2012), obecnie występuje w Teatrze Studio. Za rolę Marianny w Opowieściach lasku wiedeńskiego Ödönavon Horvátha w reżyserii Agnieszki Glińskiej otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza miesięcznika „Teatr” za sezon 1998/1999. Zagrała m.in. w Garderobianym Krzysztofa Zaleskiego (1997), Kobiecie z morza Roberta Wilsona (2005), wielokrotnie występowała w spektaklach Anny Augustynowicz oraz Agnieszki Glińskiej. Stworzyła przejmującą kreację Izabeli w Miarce za miarkę Augustynowicz (2007), za którą została nagrodzona na festiwalu KONTAKT i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach, m.in. w Łagodnej Mariusza Trelińskiego, Historiach miłosnych Jerzego Stuhra, Wojaczku Lecha Majewskiego oraz Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego. Wystąpiła również w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w ilicznych słuchowiskach radiowych, za które była kilkakrotnie nagradzana.
DOMINIK ROSŁON
Wszechstronnie uzdolniony muzyk: wibrafonista, pianista, perkusista, kompozytor. Podczas konkursu w ramach festiwalu „Jazz nad odrą” został uznany za indywidualność jazzową 2007 roku. Jest też laureatem klucza do kariery 2007 Festiwalu „Pomorska Jesień Jazzowa”, jak również nagrody indywidualnej na „Pinnenberg Jazz Festiwal” w Niemczech. Na swoim koncie posiada kilka nagranych płyt, gdzie spełniał różne jako pianista, perkusista, kompozytor i aranżer.. Współpracował z Teatrami Muzycznymi w Chorzowie, Gdyni, teatrami warszawskimi Rampa, Buffo, Och Teatr, Roma. Występował u boku m.in. takich artystów jak: Krystyna Janda, Piotr Machalica, Marian Opania, Lidia Stanisławska, Mieczysław Szcześniak, Monika Brodka, Ewa Uryga.
ANNA SZCZYGIEŁ
Wiolonczelistka, manager kultury, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, współpracowała z orkiestrami w Portugalii, Polsce, Włoszech i Szwajcarii. Jako kameralistka występowała w Japonii. Działa w obszarze muzyki klasycznej jak i rozrywkowej.