Ludowy kalejdoskop na tarnogrodzkiej scenie
Za nami trzy dni międzywojewódzkiego sejmikowania. Na tarnogrodzkiej scenie wystąpiło 16 zespołów z województw: lubelskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
Amatorskie grupy zaprezentowały wiele zwyczajów i obrzędów związanych z dawnym życiem na wsi. Zobaczyliśmy swaty w wykonaniu Zespołu CZEREMCHA z Gromady (Jak córkę szewca swatali), Zespołu ŚWITEŹ z Węglina (Swaty), Zespołu Folklorystyczno – Obrzędowego SOŁTYSKI z Pawłowa (Swaty), różne inne obrzędy związane z weselem: prosił na wesele Zespół SĄSIADECZKI z Korczowa i Okrągłego (Proszenie na wesele), wyprowadzaliśmy młodych do ślubu z Zespołem ZAKUKAŁA KUKUŁECKA z Gałek Rusinowskich (Wyprowadzenie do ślubu), dzięki Zespołowi WYDRZOWIANIE z Wydrzy bawiliśmy się na Lasowiackim weselu a dzięki Zespołowi OCICANKI z Tarnobrzega obejrzeliśmy Żeniackę kowala. Jak się żyło na przednówku pokazały widzom zespoły ZORZA z Dereźni (Na przednówku) i GRABOWIANKI z Grabowa nad Wisłą (Majówka – początek przednówka), a jak w ubiegłym stuleciu radzono sobie w przypadku choroby w domu dowiedzieliśmy się od Zespołu Obrzędowego z Łazor (Sto Lat Temu). Dwa zespoły pokazały spektakle z lnem w roli głównej: Miedlenie lnu zaprezentowało Stowarzyszenie WZDOLSKIE KOŁOWROTKI z Bodzentyna, drogę Od lnionego ziaronka do płócionka zobaczyliśmy dzięki Zespołowi Obrzędowemu Klubu Twórców Ludowych w Puławach. Darcie pierza było motywem przewodnim dwóch spektakli: Darcie pierza u Helki Stowarzyszenia PIEKOSZOWIANIE – Zespołu Pieśni i Tańca z Piekoszowa i Walkowe dro pióra Zespołu JAMNICZANKI z Jamnicy w gminie Grębów. Zespół Obrzędowy z Hańska pokazał, jakie znaczenie miało dawniej dla ludzi na wsi zjawisko przyduchy (Przyducha! Ludzie – przyducha!) A Koło Gospodyń Wiejskich ŚWARNE KAKONIANKI z Kakonina przedstawiły Dziwy i cuda w kakuński chałupie, od których dostawało się gęsiej skórki.
W piątek przed uroczystym otwarciem 48. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych odbyły się zajęcia BLIŻEJ TEATRU, BLIŻEJ SEJMIKÓW prowadzone przez członków Rady Artystycznej.
Pierwszą część - warsztatową - dla Teatru Młodszych Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury poprowadzili prof. Bożena Suchocka i prof. Edward Wojtaszek. Uczestnicy tworzyli etiudy jednoosobowe, w parach lub w większych grupach na zadane tematy. Prowadzący omawiali zachowanie na scenie, zwracając uwagę na ruch sceniczny, gesty, mimikę. Zdradzali sposoby na wyrażanie uczuć i właściwe planowanie scenek. Była dobra zabawa, ale i refleksja na temat powinności aktora. Drugą część - wykładową - poprowadzili prof. Lech Śliwonik i prof. Katarzyna Smyk. Przybyła na nią dodatkowo grupa dzieci i młodzieży z tarnogrodzkiej podstawówki. Profesor Śliwonik pokazał uczestnikom fragmenty filmu „Antygona w stodole”, uzmysławiając im, jak dawniej wyglądało życie na wsi, jak wiejska społeczność tworzyła teatr. Prof. Katarzyna Smyk omówiła ważne zwyczaje i tradycje, które często pokazywane są na scenie podczas sejmików. Swój wykład zilustrowała zdjęciami ze spektakli. W sobotę odbyła się kolejna część warsztatów. Uczestnicy ćwiczyli scenki sytuacyjne pod czujnym okiem prof. Bożeny Suchockiej, a następnie zabawili się w krytyków i wraz z prof. Edwardem Wojtaszkiem omawiali obejrzane sejmikowe spektakle. Dostali zadanie domowe, którego efekty zaprezentują podczas kolejnej części warsztatów BLIŻEJ TEATRU, BLIŻEJ SEJMIKÓW…
Rada Artystyczna: prof. Lech Śliwonik, prof. Bożena Suchocka, prof. Katarzyna Smyk i prof. Edward Wojtaszek prowadzili po spektaklach zajęcia warsztatowe z zespołami.
Kolorytu imprezie dodały stoiska z rękodziełem i przysmakami wystawione przez gości i lokalne stowarzyszenia. Można było odwiedzić kramy Zespołu Obrzędowego Klubu Twórców Ludowych w Puławach, Grabowianek z Grabowa nad Wisłą, Klubu Kobiet Aktywnych z Tarnogrodu i KGW z Luchowa Górnego. Jak zawsze dzielnie pomagały wolontariuszki: Oliwia Olejnicka i Nela Blicharz.
Patronat i wsparcie finansowe: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski, Burmistrz Tarnogrodu, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Organizatorzy: Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej.
Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy jesienią na jubileuszowy 40. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej.
Wyświetleń: 337