Obchody 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz II Tarnogrodzki Piknik Historyczny
Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec we współpracy z Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury oraz Tarnogrodzkim Towarzystwem Regionalnym zorganizowali wydarzenie upamiętniające 232. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Uroczystości rozpoczęły się na Przedmieściu Błonie przy Kopcu Kościuszki, gdzie Dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik powitała przybyłych gości i delegacje. Następnie zostały złożone wiązanki kwiatów i przemaszerowano w asyście Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej do kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie na uroczystą mszę św., którą w intencji Ojczyzny odprawił i homilię wygłosił ks. dziekan Jerzy Tworek. Po mszy został odśpiewany przy akompaniamencie orkiestry hymn narodowy i wciągnięta na maszt flaga z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się do parku miejskiego w centrum miasta, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie parku po rewitalizacji i nadanie nazwy „Skwer Gryfa” wyłonionej w drodze konkursu. Rada Miejska w Tarnogrodzie podczas sesji dnia 28 kwietnia 2023 roku wybrała spośród 46 propozycji nazwę zaproponowaną przez mieszkankę Tarnogrodu Elżbietę Zagdańską. Kolejnym historycznym wydarzeniem było wmurowanie Kapsuły Czasu, w której umieszczone zostały trzy ostatnie numery „Kwartalnika Tarnogrodzkiego”, monety będące aktualnie w obiegu, drobne przedmioty związane z Tarnogrodem, pamiątki oraz zdjęcia. Mieszkańcy oraz zaproszeni gości, w tym Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa oraz Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip złożyli swoje podpisy w liście do potomnych, który został również umieszczony w Kapsule Czasu. Swoje słowa do przyszłych pokoleń odczytała Julita Rój – uczennica szkoły podstawowej w Tarnogrodzie.
Przed uroczystą akademią w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury został nadany tytuł Honorowego Obywatela Tarnogrodu prof. Edwardowi Sytemu – artyście malarzowi, pedagogowi związanemu z Ziemią Tarnogrodzką i promującemu nasze miasteczko w świecie. Następnie zebrani obejrzeli część artystyczną, na którą składała się akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tarnogrodzie oraz programy patriotyczne z Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie, Oddziału Przedszkolnego w Luchowie Górnym, Szkoły Podstawowej w Luchowie Dolnym, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim oraz Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej, Wystąpiły Zespoły Taneczne i Zespół Wokalny Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury.
Na placu przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury grupa rekonstrukcji historycznej Małogoski Oddział Powstańczy 1863 r. – Klub Historyczny DK Małogoszcz przeprowadziła nieszablonową lekcję historii o roku 1863/64 pt. „A gdy na wojenkę szli ojczyźnie służyć”. Oprócz rekonstrukcji na rynku uczestnicy mogli obejrzeć sprzęt wojskowy prezentowany przez Wojska Obrony Terytorialnej 254. Kompanię Lekkiej Piechoty z Zamościa oraz wystawy artefaktów. Koło Gospodyń Wiejskich z Luchowa Dolnego, Klub Kobiet Aktywnych z Tarnogrodu, restauracja Złota Nitka i Ochotnicza Straż Pożarna z Tarnogrodu zaprosiły na słodkie pyszności, regionalne potrawy i przekąski. Grupa Eksploratorzy Tarnogród prowadziła zajęcia praktyczne z wykrywaczem metalu z nagrodami za najciekawsze znaleziska.
Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie w ramach Programu „Warto być Polakiem”.
Wyświetleń: 358