ŚWIĘTO PLONÓW W LUCHOWIE GÓRNYM
W piękny słoneczny dzień 15 sierpnia grupy wieńcowe, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy Tarnogród od trzynastej gromadzili się pod kościołem w Luchowie Górnym, gdzie uroczystą mszą świętą rozpoczęło się Święto Plonów w naszej małej ojczyźnie.
Po mszy korowód przeszedł na plac przy remizie. Pierwsi szli starostowie dożynek: Starościna – Agnieszka Grasza, która pochodzi z Majdanu Sieniawskiego. Od 2005 roku mieszka w Luchowie Górnym i wspólnie z mężem Sławomirem Graszą prowadzi niewielkie gospodarstwo rolne (ok. 10 ha), które specjalizuje się w produkcji roślinnej, głównie pszenicy i gryki. Z wykształcenia jest nauczycielką wychowania przedszkolnego Od 2007 roku pracuje w zawodzie. Obecnie w Oddziałach wychowania przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Adamówce. Jest mamą trójki dzieci: Bartłomieja, Aleksandry i Jakuba. W wolnej chwili lubi czytać i podróżować. Starosta – Marek Karczmarczyk, który jest rolnikiem, posiada gospodarstwo o powierzchni 35 ha. Hoduje bydło mleczne (45 sztuk), uprawia zboża, kukurydzę, część areału zajmują łąki i pastwiska. Żona Judyta pracuje z mężem w gospodarstwie. Państwo Karczmarczykowie maja trzech synów: Szymona, Jakuba i Wojciecha, którzy są uczniami szkoły podstawowej w Luchowie Dolnym.
Wieńce prezentowały grupy z Różańca Pierwszego, Różańca Drugiego, Woli Różanieckiej Tarnogrodu, Jastrzębca, Luchowa Dolnego i Luchowa Górnego.
Po obrzędzie przekazania chleba, podczas którego recytowały i śpiewały panie z Tarnogrodzkiej Kapeli Ludowej przygotowane przez instruktorkę Helenę Zając, przemówił Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, po czym oddał głos zaproszonym gościom.
Po części formalnej nadszedł czas na popisy artystyczne. Wystąpiła Tarnogrodzka Orkiestra Dęta pod batutą Grzegorza Szteinmillera, zaprezentowały się dwie grupy taneczne: Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury i szkoły podstawowej w Luchowie Dolnym. Wszystkie choreografie przygotowała z młodymi tancerzami Małgorzata Zając – instruktorka tańca w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. Program artystyczny zaprezentował też Zespół Pieśni i Tańca FAMILIA z Rudołowic, w którym występują aż cztery pokolenia artystów. Po FAMILII na scenie wystąpił Johnny Roger z Gdyni. A potem do tańca grali uczestnikom DJ Jaro, Hayer, MeGustar i Miły Pan.
Organizatorzy zapewnili uczestnikom mnóstwo atrakcji. Grupa Eksploratorzy zaprosiła miłośników historii, i nie tylko, o oglądania artefaktów znalezionych na ziemi tarnogrodzkiej i w okolicach oraz – tradycyjnie już – do zabawy w poszukiwaczy skarbów, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne zaproponowało konkursy z nagrodami, zakup lokalnych wydawnictw i gadżetów, KGW z Luchowa Górnego i Dolnego, OSP oraz organizatorzy zaprosili na smaczne przekąski i napoje, Koło Łowieckie nr 10 w Biłgoraju i Koło Łowieckie Towarzystwo Racjonalnych Polowań nr 58 w Zamościu zaprosiły uczestników dożynek na degustację potraw myśliwskich z dzika i sarny. Państwowa Inspekcja Pracy zaprosiła również na swoje stoisko. Dla najmłodszych był darmowy dmuchany plac zabaw, przejażdżki na kucyku, zabawy z animatorkami oraz wiele innych atrakcji.
Wyświetleń: 956