POCZĄTEK DŁUGIEJ DROGI DO UNESCO
Na zaproszenie Burmistrza Miasta Uniejów Józefa Kaczmarka przedstawiciele Tarnogrodu Renata Ćwik - dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury oraz Tomasz Legieć - zastępca burmistrza Tarnogrodu uczestniczyli w VII Seminarium Spycimierskim w dniach 16-17 listopada 2023 r.
Jednym z punktów spotkania było podpisanie listu intencyjnego o współpracy centrów niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce. Wśród uczestników wydarzenia znalazły się centra kultury, instytucje oraz inne stowarzyszenia z terenu całej Polski, których tradycje znajdują się również na liście UNESCO: Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, Instytut Skrzynki, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Muzeum Fabryki w Łodzi, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.
W ramach seminarium zaplanowano także pierwszy Ogólnopolski Zjazd Centrów Niematerialnego Dziedzictwa. Pierwszego dnia uczestnicy spotkali się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie. Reprezentowane były praktycznie wszystkie tradycje, które wpisały się na krajową listę UNESCO. To także zachęta dla innych, by poszli tą samą drogą. Tradycji w Polsce są tysiące, a w krajowym zestawieniu ujętych jest zaledwie 85. Tymczasem wpisanie się na listę powoduje, że stają się one bardziej rozpoznawalne. To jest oczywiście wysiłek i ciężka wspólna praca, ale to się opłaca. Z jednej strony dowiaduje się o danej tradycji więcej osób, a kultywujący ją depozytariusze czują się docenieni. To wpływa na promocję danego miasta czy gminy, a tradycja jest przekazywana. Uczestnicy seminarium postanowili, że będą się spotykać w gronie kontynuatorów tradycji, by stworzyć z osób dbających o dziedzictwo grupę przyjaciół współpracujących ze sobą. Wszystko to przyczyni się do rozwoju, promocji oraz wymiany doświadczeń.
Drugiego dnia, 17 listopada, odbyły się trzy warsztaty w ramach Centrum Kompetencji Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego dla depozytariuszy tradycji, samorządów i instytucji angażujących się w ochronę tradycji wpisanych na listy UNESCO lub do nich aspirujących. W warsztatach uczestniczyli m.in. przedstawiciele tradycji układania kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała, kultury bartniczej, szopkarstwa krakowskiego, flisactwa, plecionkarstwa i Sejmików Teatrów Wsi Polskiej. Pierwszą część poświęconą strategii komunikacji w zakresie partycypacyjnego zarządzania dziedzictwem kulturowym poprowadził Andrzej Szoszkiewicz, ekspert w dziedzinie komunikacji i budowy marki oraz koordynator ds. dziedzictwa kulturowego w Gminie Uniejów. Każdy z uczestników odpowiedział na wcześniej przesłane pytania dotyczące komunikowania procedury wpisów na listy UNESCO oraz problemów i wyzwań z tym związanych. W myśl hasła „Wiedza podstawą dobrej komunikacji”, prowadzący przedstawił kompendium wiedzy dla depozytariuszy, w którym znalazły się informacje na temat list UNESCO i Konwencji z 2003 r.
Drugie warsztaty, które dotyczyły praktycznych aspektów ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego: kodeks etyczny poprowadziła prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Podczas spotkania Renata Ćwik opowiedziała o sejmikowaniu oraz o dużym dorobku 40. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej. Podczas dwudniowego spotkania promowano album wydany z okazji jubileuszu imprezy pt. „Skarby tarnogrodzkiej sceny” upamiętniający czterdzieści lat teatru wiejskiego: ludzi sejmiku, zespoły, obrzędy. Natomiast zastępca burmistrza Tarnogrodu Tomasz Legieć przedstawił krótką informację o Tarnogrodzie, połączoną z prezentacją multimedialną. Uczestnicy spotkania mogli spróbować piroga tarnogrodzkiego oraz cebularzy.
Wyświetleń: 291