ROCZNICA TARNOGRODZKIEGO WRZEŚNIA
29 września w Tarnogrodzie obchodziliśmy 85. rocznicę wydarzeń wrześniowych w Bramie Korchowskiej, rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz bitwy o Tarnogród siłami 3 Pułku Ułanów Śląskich. Ostatnie z tych wydarzeń miały miejsce 28 września 1939 roku. W Tarnogrodzie oddziały Armii Czerwonej rozbroiły żołnierzy 14. Dywizji Piechoty Ośrodka Zapasowego „Armii Poznań”, którzy następnie zostali brutalnie zamordowani w Katyniu. W wojennej poniewierce wytrwali z bronią w ręku równo miesiąc - do 28 września 1939 r. Wraz z mieszkańcami, władzami samorządowymi i zaproszonymi gośćmi, obchody tych wydarzeń uświetnili jeźdźcy z Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich i Szwadronu im. 3 Pułku Ułanów z Biszczy. Przed uroczystą mszą świętą rys historyczny wydarzeń oraz losy mieszkańców Tarnogrodu, którzy zginęli w Katyniu przedstawił Janusz Skubisz - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej. Następnie zebrani udali się pod Pomnik Katyński, gdzie złożono wiązanki i zapalono znicze, a montaż słowno-muzyczny "My pamiętamy..." przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie.
Rozbicie sił polskich we wrześniu 1939 roku nie kończyło jednoznacznie działań wojennych na obszarze południowej Lubelszczyzny. Na tym terenie, przez który prowadził ogólny kierunek ku granicy węgierskiej lub rumuńskiej, znalazło się wiele oddziałów czy grup Wojska Polskiego. Na wieść o agresji sowieckiej 17 września Ośrodek Zapasowy 14. Dywizji Piechoty dowodzony przez mjr. Solskiego nie podporządkował się decyzji o kapitulacji i kontynuował marsz w kierunku granicy węgierskiej.
28 września rano oddział wyruszył z Łukowej przez Chmielek w kierunku Tarnogrodu. Straż przednią stanowił oddział cyklistów, którego przewodnikiem, zwiadowcą był strzelec Michał Terembuła. Po przejściu wsi Korchów, około 2 km przed Tarnogrodem, straż przednia zameldowała, że od strony Cieszanowa posuwa się większa jednostka wojskowa. Żołnierze polscy, docierając do Bramy Korchowskiej w Tarnogrodzie, 28 września o godzinie 11.50 zostali otoczeni przez szpicę sowieckiej 5 Dywizji Kawalerii 2 Korpusu 6 Armii radzieckiej i zmuszeni do kapitulacji.
Na „liście katyńskiej” wśród tysięcy nazwisk znajdują się także nazwiska osób związanych bezpośrednio z Tarnogrodem, w tym major Kazimierz Kraczkiewicz - jeden z pionierów polskiego lotnictwa balonowego, podporucznik Edmund Seroka, porucznik Arkadiusz Koźmiński oraz starszy posterunkowy Feliks Radomski.
Dwadzieścia osiem lat temu, 29 września 1996 r. nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika ofiar Katynia. Pomnik stanął dokładnie w miejscu tych historycznych wydarzeń.
Wyświetleń: 58