TARNOGRODZCY SENIORZY POSZERZAJĄ HORYZONTY
30 października 2024 roku Tarnogrodzki Klub Seniora działający przy Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury wziął udział w jednodniowej wycieczce.
Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Wikliniarstwa w Rudniku, w miasteczku, które nazywane jest stolicą wikliniarstwa. Seniorzy poznali historię wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem oraz dowiedzieli się, że rozwój koszykarstwa na tym terenie zainicjował właściciel dóbr rudnickich austriacki hrabia Ferdynand Hompesch. Następnie obejrzeli ekspozycje wikliny artystycznej i użytkowej, wystawę historyczną, archeologiczną i etnograficzną. Zobaczyli też wystawę związaną ze Świętem Niepodległości (symbole narodowe).
Następnie w Stalowej Woli uczestnicy wycieczki obejrzeli multimedialne Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. W tym fascynującym miejscu „przenieśli się” w głąb historii przemysłowej Polski w niezwykle nowoczesny sposób. Seniorzy stali się uczniami dawnej szkoły, czytali elementarz Mariana Falskiego, pisali piórem ze stalówką. Odbyli też podróż pociągiem, odwiedzili sklep spożywczy, fryzjera itp.
Ostatnim punktem wyjazdu było Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. W tym jakże klimatycznym miejscu można było obejrzeć przeróżne ozdoby choinkowe z różnych części świata i epok. Uczestnicy wyjazdu obejrzeli cały proces wyrobu ozdób choinkowych. Pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło a następnie wydmuchiwał długie sople - bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je w wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory. Po koloryzacji wędrują do suszarni, następnie bańki przycina się, kapsluje i ręcznie ozdabia. W dalszym etapie zwiedzania mogli poobserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za zdobienie ręczne bombek. Wszyscy przekonali się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których ozdabiano bombki według własnego pomysłu. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.
Zwieńczeniem wycieczki był wspólny obiad , podczas którego seniorzy dzielili się refleksją oraz planami dotyczącymi dalszych podroży. Wyjazdy integracyjne dla seniorów są niezwykle ważne, ponieważ stanowią możliwość wytchnienia i odpoczynku, spędzenia miłego czasu w gronie osób w tym samym wieku, zdobycia wiedzy i poznania nowych miejsc – jednocześnie pozostawiają niezapomniane wspomnienia i emocje. Nade wszystko są dobrym sposobem na udowodnienie sobie, że dojrzały wiek wcale nie musi być ograniczeniem, a jedynie dodatkowym plecakiem doświadczeń.
W drodze powrotnej do domu, odwiedzili również pomnik upamiętniający Polaków pomordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej - „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego.
Wyświetleń: 129