50. SEJMIK MIĘDZYWOJEWÓDZKI WIEJSKICH ZESPOŁÓW TEATRALNYCH PRZESZEDŁ DO HISTORII
W niedzielę zakończył się wyjątkowy 50. Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Trwa jubileuszowy nurt wiejskiego teatru. Przed dwoma laty mieliśmy 50. sejmik w Stoczku Łukowskim, a teraz po raz 50-ty aktorzy zaprezentowali się na tarnogrodzkiej scenie na Międzywojewódzkim Sejmiku. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań, ważnych osobistości, pysznego tortu, jak i nagród.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Uroczystego wręczenia wyróżnienia dokonał Dyrektor Delegatury w Zamościu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Rafał Farion. W dowód uznania działalności na rzecz upowszechniania i krzewienia polskiej kultury Odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej wyróżnieni zostali: Ryszard Kowal, Anna Kuziak, Celina Skromak.
Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski nadał okolicznościowe dyplomy uznania z Medalem 105-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie z okazji jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych. Wyróżnienie otrzymali:
- Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych z okazji jubileuszu 50-lecia działalności
- Pan Michał Dec
- Pan Władysław Dubaj
- Pani Renata Ćwik
- Pani Helena Zając
Doceniony został również Władysław Dubaj, który otrzymał od Burmistrza Tarnogrodu wyjątkowego, pięknego koguta z grawerem „Ojciec Dyrektor Sprawca Tarnogrodzkich Sejmików”. Te słowa w pełni odzwierciedlają rolę jaką odegrał i nadal odgrywa Pan Dubaj w życiu tarnogrodzkich sejmików.
W piątek uroczystego otwarcia dokonali Dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik i Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec. W czasie trzech dni sejmiku zaprezentowało się piętnaście zespołów z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. Wszystkie widowiska uważnie oglądała Rada Artystyczna w składzie: prof. AT Lech Śliwonik, hab. prof. AT Edward Wojtaszek, prof. dr hab. Piotr Dahlig, dr hab. prof. Katarzyna Smyk, dr hab. prof. AT Bożena Suchocka. Każdy spektakl został skrupulatnie omówiony przez Radę z członkami zespołów. Zajęcia warsztatowe z Radą mają na celu wymianę doświadczeń i refleksji, jak również udzielenie wskazówek aktorom.
W piątek na scenie dominowały zespoły z powiatu biłgorajskiego. Jako pierwszy w piątek wystąpił Zespół „Czeremcha” z Gromady, który pokazał widowisko „Pamiętna wigilia”. Następnie zaprezentował się Teatrzyk „U-12” ze Szkoły Podstawowej w Gromadzie z przedstawieniem „Pasionki”. Jako kolejny wystąpił Zespół „Zakukała Kukułecka” z Rusinowa ze spektaklem pt. „Swaty”. Na zakończenie piątkowych prezentacji zobaczyliśmy „Przyjmę” Zespołu „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego .
Sobotnie prezentacje rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” z widowiskiem „Kolędnicy z przemyskiego”, następnie Zespół Obrzędowy Klubu Twórców Ludowych w Puławach „Wrzeciono” zaprosił publiczność na „Narodziny”. KGW „Śwarne Kakonianki” w Kakoninie pokazał spektakl pt. „A pod wiecór przy piórach w Kakuninie”.
Po południu widzowie mieli okazję uczestniczyć seminarium „Pamięć Tarnogrodu - rekonesans”. Rozpoczął je prof. AT Lech Śliwonik wykładem „Teatr ocalany”. Później głos zabrał dr hab. prof. AT Edward Wojtaszek, który ciekawie opowiedział o naszym mieście „Tarnogród: miejsce-ludzie- teatr”. W następnej kolejności seminarium kontynuował prof. dr hab. Piotr Dahlig, który wygłosił prelekcję pt. „Sejmiki jako sanatorium teatralne. Od Oskara Kolberga do jubileuszu w Tarnogrodzie”. „Kulturowe tradycje regionu na sejmiku w Tarnogrodzie” przybliżyła nam dr hab. prof. UMCS Pani Katarzyna Smyk. Na zakończenie seminarium wypowiedziała się dr hab. prof. AT Bożena Suchocka, która przybliżyła nam tematykę: „Tarnogród–między misją a dniem powszednim”.
Po seminarium nastąpiła kontynuacja spektakli, które rozpoczęło Szkolne Koło Teatralne „Korale” z ZSCKR w Korolówce Osadzie przedstawieniem pt. „Jak przed św. Janem bywało”. Następnie widzowie mieli okazję uczestniczyć w „Otłucynach wójta” na które zaprosił widzów Zespół Obrzędowy z GOK w Hańsku. „Chrzciny w karczmie” to widowisko Zespołu Folklorystyczno – Obrzędowego „Sołtyski” z Pawłowa. W sobotni wieczór jako ostatni zaprezentował się Zespół Ludowy „Jaworzanki” z Jaworza z widowiskiem pt. „Wianek przodownicy”.
W niedzielę 30 marca mogliśmy zobaczyć cztery spektakle: „Młocka” Zespołu Obrzędowego „Zaborowianki” z Zaborowia, „Sonińskie chrzciny” Zespołu Ludowego” Sonina” z Soniny, „Wielka Niedziela z dyngusem” Zespołu „Grabowianki” z Grabowa nad Wisłą. Ostatnim zespołem, który wyszedł na scenę podczas 50. Sejmiku był Zespół „Zorza” z Dereźni, który przedstawił widowisko „Szykowanie do wesela”.
Każdy zespół po występie otrzymał upominki, symbolicznego koziołka oraz nagrody pieniężne, które ufundował Marszałek Województwa Lubelskiego (4 nagrody), Centrum Spotkania Kultur (8 nagród), Starosta Biłgorajski (2 nagrody) oraz Burmistrz Tarnogrodu.
Atrakcjami dodatkowymi były krótkie występy pomiędzy spektaklami. Mogliśmy usłyszeć kapelę ludową Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, „Godka o Helenie i o ułanie co na białem kuniu jeździeł”, którą zaprezentowała Łucja Wiśniewska (Zespół Folklorystyczno – Obrzędowy „Sołtyski”). Stanisława Prędka z Zespołu Ludowego „Jaworzanki” opowiedziała legendę pt. „Ożenek jedyny córecki”. Członkowie z Zespołu Grabowianki (Jadwiga Majewska, Janina Urbanek, Wiesław Dypa, Zbigniew Król) przytoczyli krótką gawędę oraz dali krótki koncert piosenek ludowych. Nie zabrakło także stoisk z rękodziełem i regionalnymi przysmakami. Nie tylko zespoły biorące udział w sejmiku przygotowały potrawy, ale swoje stoisko miało również Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnogrodzie Klub Kobiet Aktywnych.
Sejmikowi – jak zawsze – towarzyszyły wystawy: fotograficzna Zobaczymy ich na scenie – zespoły i spektakle Sejmiku 2025, a także wystawa afiszy i plakatów - 50 lat międzywojewódzkich sejmików. Nie zabrakło również wystawy fotografii Bożeny Wojtaszek – TWARZE SEJMIKÓW.
Podczas 50. Międzywojewódzkiego Sejmiku miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie - promocja publikacji „50 Międzywojewódzkich Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie”. Jak sami inicjatorzy książki, tj. Burmistrz Paweł Dec i Renata Ćwik Dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, piszą książka ta jest świadectwem niezwykłej drogi sejmikowania.
Organizatorami imprezy byli: Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej, Towarzystwo Kultury Teatralnej Zarząd Główny, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wsparcia udzielili: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski i Burmistrz Tarnogrodu oraz CSK Lublin.
Teraz czekamy na komunikat Rady Artystycznej, z którego dowiemy się, które zespoły zostały zakwalifikowane do ogólnopolskich prezentacji w październiku w Tarnogrodzie. Zapraszamy jesienią!
Wyświetleń: 55